Festiwal Miejsca z charakterem


Miejscowości tematyczne
w Małopolsce

Kraków, 2–4 października 2014 rok


Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie serdecznie zaprasza do udziału w Festiwalu Miejsca z charakterem, który odbędzie się w dniach 2-4 października w Krakowie.

Festiwal jest wydarzeniem podsumowującym dwuletni proces pracy nad powstaniem sześciu małopolskich miejscowości tematycznych – Bolęcina. Wioski pod Skałą, Dulowej. Zaginionej Wioski, Gwoźdźca. Wioski pod kobiecą ręką, Kostrzy-Sadka. Krainy pod Zielonym Wielorybem, Rudy Kameralnej. Wioski pozytywnie zakręconej, Zagórza. Wioski u źródła.

Miejscowość tematyczna to pomysł na rozwój wsi lub miasteczka w oparciu o temat przewodni. Małopolskie miejscowości tematyczne, działające pod nazwą Miejsca z charakterem, powstały w oparciu o lokalne, wyjątkowe zasoby: mieszkańców – niezwykłych ludzi z wiedzą, pasją i umiejętnościami; kulturę – dziedzictwo regionu, miejsca z historią w tle oraz walory krajobrazowe i przyrodnicze – rezerwaty przyrody, unikatowe rośliny.

Patronat Honorowy:
Marek Sowa
– Marszałek
Województwa
Małopolskiego

Program festiwalu
zobacz pełny program


Dzień I - 2 października 2014
SEMINARIA DLA NAUCZYCIELI I SENIORÓW

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1

8.30 - 11.45 „Miejsca z charakterem” – nowe oblicze edukacji

Spotkanie dla kadry dydaktycznej dotyczące możliwości wykorzystania oferty edukacyjnej małopolskich miejscowości tematycznych w programie nauczania na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjalnej.

Podczas seminarium przedstawione zostaną propozycje działań edukacyjnych, które mogą stanowić atrakcyjne uzupełnienie programu nauczania o aktywne formy kształcenia.

Uczestnicy dowiedzą się jak w sposób nowatorski:

  • wykorzystać walory małopolskiej wsi w edukacji przyrodniczej,
  • pokazać dziedzictwo kulturowe i tradycje regionu,
  • przeprowadzić lekcje „żywej” historii i języka polskiego w terenie,
  • sprawić by poprzez udział w warsztatach praktycznych uczniowie rozwijali kreatywność i kompetencje społeczne.

O korzyściach wynikających z wykorzystania w edukacji szkolnej alternatywnych form nauczania opowie Krzysztof Kania, dyrektor Szkoły Podstawowej w Głogoczowie, miejscowości tematycznej, która od 2012 roku działa pod nazwą „Miejscowość jak dzwon”.

Po części seminaryjnej odbędą się warsztaty rękodzielnicze.
Zapraszamy do zapoznania się z programem.
Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymają materiały informacyjne oraz pakiety upominkowe „z charakterem”.

12.30 - 15.45 Aktywny wypoczynek w „Miejscach z charakterem”

Spotkanie dla seniorów oraz osób ceniących aktywny wypoczynek. Uczestnicy dowiedzą się, z jakich alternatywnych form spędzania czasu wolnego mogą skorzystać w miejscowościach tematycznych i co ma do zaoferowania małopolska wieś.

Po części seminaryjnej odbędą się warsztaty rękodzielnicze.
Zapraszamy do zapoznania się z programem.
Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymają materiały informacyjne oraz pakiety upominkowe „z charakterem”.

Więcej

Dzień II – 3 października 2014
KONFERENCJA MODELE MIEJSCOWOŚCI
TEMATYCZNYCH

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
10.30 - 15.00

Konferencja poświęcona będzie różnym modelom tworzenia i funkcjonowania społeczności w oparciu o temat przewodni. Porównamy dotychczasowe doświadczenia, wypracujemy rekomendacje dla rozwoju działalności miejscowości tematycznych w Polsce. Konferencja adresowana jest do przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz integracji i pomocy społecznej, rynku pracy, rozwoju lokalnego i promocji turystyki oraz do lokalnych liderów i osób zainteresowanych tematyką. Konferencja będzie okazją do nawiązania wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami oraz grupami na rzecz rozwoju miejscowości.

Program konferencji

Paneliści

Więcej

Dzień III – 4 października 2014
FESTIWAL MIEJSCA Z CHARAKTEREM

FORUM PRZESTRZENIE, ul. Marii Konopnickiej 28
11.00 - 17.00

Weź udział w warsztatach malowania na szkle, haftu płaskiego, wytwarzania papieru czerpanego, robienia mydła, śpiewu i tańca ludowego, ceramicznych i pszczelarskich.

Spróbuj ziemniaków z zaginionego kociołka, dulowskiej buchty z posypką, warkocza hrabianki, dębowego rarytasu, kołaczy, sodziaków, siercioków i wodzianki.

Pobaw się w zielarza, nosiwodę i młynarza, robienie masła, kiszenie kapusty, plecenie wianków, pisanie gęsim piórem.

Poznaj lokalnych producentów żywności, koła gospodyń wiejskich, rolników, rzemieślników i rękodzielników.

Do wspólnej zabawy zapraszają:
Miejsca z charakterem, Miejsca z duszą z Warmii i Mazur oraz małopolscy producenci serów, wędlin i przetworów oraz rolnicy i sadownicy.
Pełna lista wystawców już wkrótce.

Zapraszamy również na nasz profil na facebooku, na którym znajdziecie Państwo bieżące informacje dotyczące festiwalu: facebook.com/malopolskazcharakterem

WSTĘP WOLNY!

Więcej